Polinezja Francuska

Polinezja Francuska


Polinezja Francuska to  zamorskie terytorium Francji. Składa się ze 118 wysp położonych w południowej części Pacyfiku, tworzących kilka archipelagów . Są to :  Society Islands, Marquesas,  Austral Islands i Tuamotu. Najbardziej znaną wyspą tego rejonu jest Bora Bora . Każda wyspa ma wulkaniczne, pokryte bujną, tropikalną roślinnością góry, piękne plaże i błękitne laguny z bogatym, kolorowym życiem podwodnym.

Nie ma lepszego sposoby zwiedzania Polinezji Francuskiej niż  jachtem. Główną bazą czarterową  jest wyspa Raiatea. Najlepsze warunki do żeglowania po tym akwenie to miesiące wrzesien i pazdzirnik. Wtedy jest bardzo słonecznie, niewiele opadów , temperatura 24 - 30 stopni C, umiarkowany wiatr wiejący głównie ze wschodu z siłą 10 – 15 węzłów (w porywach do 25 węzłów). Pora deszczowa na Polinezji Francuskiej trwa od listopada do kwietnia.

Żegluga po tym akwenie moze byc trudna dla niedoswiadczonego i nie znajacego specyfiki zeglowania po lagunach skiepra. Wprawdzie większość przelotów między wyspami zajmuje nie więcej niż 4-6 godzin. Jednak zegluga wewnatrz lagun moze byc niebezpieczna. Niestety, na ten rejon nie ma diobrych mapnawigacyjnych (papierowych ani elektronicznych) a pozicja z GPS jest niedokladna. Pozostaje nawigowanie w oparciu o kolor wody (pokazujacej glebokosc wody w lagunie). Nie jest to trudne gdy sieci slonce. Gdy go nie ma, lub pada deszcz, zegluje sie jak po polu minowym. Nigdy do konca nie wie sie, czy nie zachaczy sie jachtem o glowa koralowca. Dlatego tak wazne jest, zeby rejsy po tym akwenie prowadzil skiper, ktory juz tam byl i zna specyfike plywania po lagunach. Nasza firma zorganizowala juz po tym akwenie trzy rejsy, nasz skiper zeglowal tam z zeszlym sezonie przez 5 tygodni.

Przylatujemy na międzynarodowe lotnisko na Thaiti skąd taksówką dostajemy się do Papete , gdzie czekać będzie nasz katamaran. Osoby, które będą zaczynały rejs na wyspie Raitea  muszą przylecieć tam lokalną linią lotniczą. 

Tahiti, Moorea i Bora Bora uważane są za najpiękniejsze tropikalne wyspy świata. Magiczna kombinacja ukształtowania terenu, tropikalnej roślinności i kolorowych lagun o krystalicznie czystej wodzie, tworzy istny raj na ziemi.

Tahiti jest największa wyspą Polinezji Francuskiej, ma też najwięcej mieszkańców. Główna atrakcja tej wyspy to piękne, zielone góry i doliny oraz  deszczowe lasy. Największe miasto Tahiti Papeete, to stolica Polinezji.

Wyspa Moorea jest położona tylko 9 mil od Tahiti. Żyzne doliny pozwalają na uprawę kawy, trzciny cukrowej i ananasów. Ananasy pochodzące z Moorea są przez wielu uważane za najsłodsze na świecie. Warto zorganizować sobie wycieczkę po wyspie ( do oglądania piękne widoki, wodospady oraz centrum kultury polinezyjskiej ). Na Moorea znajdują się też najlepsze na Polinezji Francuskiej miejsca do nurkowania.

Bora Bora jest nazywana „Perłą Pacyfiku” i przez wielu uważana  za najpiękniejszą wyspę w tym rejonie.  Sama wyspa jest zaskakująco mała. Laguna otaczająca Bora Bora ma wyjątkowy kształt. W centrum znajduje się główna wyspa otoczona małymi wysepkami i rafami koralowymi wyglądającymi jak sznur pereł.  Nad główna wyspą wznosi się góra o wyjątkowych kształtach - Mount Otemanu. Na wyspie warto odwiedzić Lagoonarium,  to miejsce gdzie  można pływać z żółwiami, dużymi płaszczkami, a nawet z rekinami.

Raitea, druga co do wielkości wyspa Francuskiej Polinezji, nazywana również „Świętą Wyspą”, uważana jest za kulturalne i religijne serce Polinezji. Znajduje się tam najlepiej zachowane historyczne miejsce na Polinezji - Taputapuatea. Raiatea jest też żeglarską stolicą Francuskiej Polinezji.

Tahaa to siostrzana wyspa Raiatei,  jest mniejsza i położona  w tej samej lagunie co Raiatea. Druga nazwa  tej wyspy to „Waniliowa Wyspa”,  jako że właśnie tam produkuje się 80% wanilii z  całej Polinezji.
Huahine to dwie wyspy połączone mostem i znajdujące się w tej samej lagunie. Duża Huahine i Mała Huahine uważane są za najbardziej malownicze wyspy w tym rejonie , ze swoją zieloną, żywą tropikalną roślinnością i krystalicznie czystą wodą błękitnych lagun, a zatoka Maroe ,rozdzielająca obie wyspy  jest z jedną z najpiękniejszych zatok  świata. Huahine, to  wyspa najmniej dotknięta  przez cywilizację. Tam właśnie można poznać najlepiej typową atmosferę Polinezji i styl życia Polinezyjczyków.

Maupiti, nazywana „Sekretną Wyspą”, jest najmniejszą i najdalej wysuniętą wyspą Society islands. Jest również najmniej odwiedzana i najsłabiej zagospodarowana. Niektórzy uważają, że Maupiti wygląda tak jak Bora Bora sprzed 40 lat.

Tupai, to niezamieszkały atol położony na północ od Bora Bora.

Nawigacja

Nasze jachty

  • Katamaran SHANTIES