Karaiby

KARAIBY

Małe Antyle to łańcuch wysp o długości około 400 Mm łączący Amerykę Południową i Trynidad z Florydą i Amerykę Północną. Szczególnie wokół Wysp Dziewiczych i Grenadyn wody są nieomal idylliczne - trudno znaleźć lepsze na żeglarskie wakacje. Jest tylko jeden problem - wybór! Bo nie da się odwiedzić wszystkie wyspy w jednym rejsie. Pośpiech poza wszystkim przeszkodzi w poznaniu i wtopieniu się w ten unikalny, powolny rytm życia, tak charakterystyczny dla tubylców i tak potrzebny nam, zabieganym z Europy, do pełnego wypoczynku.

Na samej górze łuku Małych Antyli położone są Amerykańskie i Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Składają się na nie liczne wyspy i wysepki, w większości niezamieszkałe, atrakcyjne nie tylko dla żeglujących tu po raz pierwszy, ale też i stałych gości. Większe z nich to St. Thomas, St. John, Tortola, Jost van Dyke i Virgin Gorda. Tortola, stolica Brytyjskich Wysp Dziewiczych ma dużo atrakcji typowych dla większych miejscowości.Sąsiadująca z nią wyspa Jost Van Dyke, nazwana tak od nazwiska często tu zaglądającego w swoim czasie holenderskiego pirata, jest ulubionym miejscem miłośników natury, ale ma też piękne kotwicowiska i niezapomniane plaże. Nieduża Norman Island była podobno inspiracją dla "Wyspy Skarbów" Stevensona. Na wyspie Peter Island trafimy na luksusowy kurort, natomiast na Virgin Gorda przybywa się po to, aby popływać w sławnych Baths, zatoczce otoczonej niezwykłym zbiorowiskiem ogromnych głazów i palm lub stanąć w North Sound, aby podziwiać wspaniałą błękitną lagunę.

Główną atrakcją wyspy Salt Island jest wrak angielskiego parowca pocztowego, który zatonął tu podczas huraganu w 1867 roku. Wrak stanowi znakomite podmorskie sanktuarium dla płetwonurków. Na wraku i w jego okolicy kręcono sceny do filmu "The Deep". Na St. John, w dwóch trzecich będącej parkiem narodowym, można odbyć wycieczkę autobusem lub jeepem, aby z bliska poczuć lokalny folklor lub podziwiać turkusowe wody Coral Bay i Hurrican Hole. Na St.Thomas trzeba zobaczyć popularną wśród żeglarzy stolice wyspy - Charlotte Amalie, fantastyczne miejsce dla zwolenników nocnego życia i muzyki reggae. W dzień na miłośników historii czekają liczne muzea.

 Na wschód od Wysp Dziewiczych leży kilka wysp zgrupowanych wokół St. Martin. Tu zaczynają się Wyspy Zawietrzne. Na St. Martin popularną miejscowością jest urocze francuskie miasteczko Marigot, oraz na południowej stronie miejscowość Philpsburg, interesujące miejsce dla zwolenników kasyn i nocnego życia. 13 mil od St. Martin położona jest Anguila, z mnóstwem raf koralowych i kilometrami plaż. Jedne z najlepszych miejsc do nurkowania na Karaibach znajdują się właśnie tutaj, w pobliżu Prickly Pear Cays.

Wyspie St. Barts patronują gwiazdy filmowe spędzające tu wakacje już od lat 50 - tych. W jej małej, eleganckiej stolicy - Gustavii, szwedzki porządek nie tłumi francuskiej radości życia. Znaleźć tu można przepiękne plaże, wspaniałą kuchnię, ekskluzywne wolnocłowe butiki i wspaniałych ludzi. Natomiast St. Kitts i Nevis to malownicze plaże z dochodząca niemal do samego morza tropikalną zielenią. Na St. Eustatius czeka na nas widowiskowy spacer na wulkan o wysokości 2000 stóp wśród tropikalnego lasu, a u jego podnóża duży wybór restauracji.
Płynąc na południe spotykamy wyspę Antigua, położoną w środku Wysp Zawietrznych. Antigua reklamowana jest jako wyspa 365 plaż. Każdy dzień w roku można więc tu spędzić na innej plaży! Ciekawe miejsca na wyspie to Falmouth Harbour i English Harbour. Znane od wieków jako jedne z najlepszych miejsc schronienia na Karaibach, dziś są sławne z pubów, restauracji i nocnego życia. English Harbour to przepiękna i malownicza zatoka otoczona silnie ufortyfikowanym cyplem i wzgórzami. Dzisiaj stanowi centrum żeglarstwa oraz jest wspaniałym portem jachtowym. Miasto słynie zwłaszcza ze stoczni Nelsona, w której zobaczyć można zrekonstruowane pieczołowicie budynki, oraz inne historyczne pozostałości z kolonialnego okresu stoczni.

Odmienna jest Gwadelupa, pełna francuskiego uroku, z mnóstwem kawiarni, piekarni i restauracji. Wyspa jest dobrym punktem wypadowym na północ lub południe. Pigeon Island to wielka gratka dla zwolenników nurkowania, bowiem słynny podwodny park Cousteau Underwater Park jest jednym z najlepszych miejsc do nurkowania na Karaibach, pełnym raf koralowych, ośmiornic i kolorowych ryb. Na wyspach The Saints trafimy na rybackie porty i kolorowe targowiska pełne kwiatów i egzotycznych owoców. Codziennie cumują tu dziesiątki jachtów, bo u wybrzeży maleńkiej Terre-de-Haut znajduje się jedna z najpiękniejszych zatok świata! W pobliżu rozegrała się słynna XVIII-wieczna bitwa morska, która umocniła panowanie Anglików na Karaibach. Flota pod dowództwem admirała Georga Rodneya 12 kwietnia 1782 roku rozgromiła tu odwiecznych przeciwników - Francuzow.

Położona poniżej Gwadelupy Dominika jest prawdopodobnie jedną z najmniej odkrytych i eksploatowanych wysp na Karaibach. To prawdziwy raj dla miłośników przyrody z jej obfitością ptaków, motyli i fantastycznie kolorowych kwiatów. Na wyspie warto z pewnością zejść głębiej na ląd, aby odkryć jej prawdziwy urok. Znakomitym miejscem postoju jest Portsmouth Harbour na północy wyspy, piękne fotogeniczne kotwicowisko. Główne atrakcje Dominiki to bujny las tropikalny, wodospady, gorące źródła, jeziora i krystalicznie czyste, błękitne przybrzeżne wody z nienaruszoną rafą koralową. Dziewiczą, dziką Dominikę omija masowy ruch turystyczny głównie z powodu braku pięknych plaż, kasyn i wielkich, luksusowych ośrodków wypoczynkowych. I tam właśnie trzeba płynąć!...
Martynika, to już Wyspy Nawietrzne. Odkryta w 1494 przez Krzysztofa Kolumba urzeka zielonym pięknem górzystego krajobrazu i wspaniałym plażami na skraju jak zawsze turkusowego morza. Znakomita kuchnia, wycieczki w głąb lądu i gościnni mieszkańcy - czyż nie tego szukamy?
Głównym miastem i centrum handlowym wyspy jest Fort de France, zasługujący na wizytę. Innych wrażeń dostarczy natomiast Anse D'Arlet, nadzwyczaj spektakularne kotwicowisko. Morze wokół wyspy jest pełne morskich stworzeń, oprócz nich, atrakcją dla zwolenników nurkowania będą wraki starych żaglowców.
Na południe od Martyniki leży Saint Lucia, jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najpiękniejszych wysp karaibskich. Jej znakiem rozpoznawczym są dwa wysokie i z daleka zauważalne szczyty wulkanów, Petit Piton i Gros Piton. Większość wyspy pokryta jest tropikalnymi lasami oraz plantacjami bananów, które tworzą iście karaibski krajobraz. Roztaczająca się na obszarze 12 kilometrów zatoka Marigot oraz piękne plaże, kryształowo czysta i ciepła woda, możliwość uprawiania sportów wodnych, tropikalna roślinność, kurorty turystyczne jak i bogactwo historyczne, pozwalają smiało stwierdzić iż Saint Lucia jest jednym z niepowtarzalnych i wyjątkowych miejsc w regionie.

Najbardziej na południu leżą Grenadyny. Głównym ośrodkiem turystycznym jest wyspa St. Vincent. Aby poznać całą urodę St. Vincent trzeba zanurzyć się w dżunglę, idąc przynajmniej jednym z tradycyjnych szlaków. Grenadyny to fantastyczny akwen żeglarski, gdzie każdy odkryje niezapomniane krajobrazy, wspaniałe miejsca do nurkowania i tradycyjny karaibski styl życia. Obok St. Vincent leży wyspa Mustique. Ta prywatna wyspa, niedostępna dla turystów, otoczona koralami i plażami. Dopływają tu jednak żeglarze, a mieszkają gwiazdy rocka. Mustique nazywana też jest Wyspą Milionerów, bo tutaj właśnie swoje rezydencje postawili milionerzy z całego świata. Jednym z nich jest Mike Jager z zespołu Rolling Stones.

Wyspa Bequia nazywana jest klejnotem Grenadynów, ze względu na swój uroczy, stary karaibski charakter oraz przyjazną atmosferę tworzoną przez tubylców. Bequia to przede wszystkim piękne piaszczyste plaże, porośnięte palmami i tropikalną roślinnością, oraz wtopione w krajobraz malownicze małe rybackie wioski. Z kolei Mayreau to najmniejsza spośród zamieszkanych wysp łańcucha Grenadyn. Wybrzeża wyspy są przeważnie skaliste z wyjątkiem nielicznych zatok, obramowanych pięknymi plażami. Na wyspie znajduje się chyba jeden z najpiękniejszych na Karaibach kamienny, katolicki kościółek wzniesiony na szczycie wzgórza. Zatoka Salt Whistle Bay to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na wyspie, z białymi piaszczystymi plażami oraz palmami kokosowymi. Salt Whistle Bay jest również malowniczą i ustronną przystanią dla jachtów.
Koniecznie trzeba też zajrzeć na Canouan i stanąć na północy wyspy w Tamarin Bay lub po wschodniej stronie przy plaży za osłoną rafy. Wreszcie Tobago Cays to jedne z najlepszych i najcudowniejszych miejsc na świecie do uprawiania sportów wodnych, w tym głównie nurkowania. Wizyta w Tobago Cays z jej narodowym parkiem morskim i nurkowaniem w osłoniętej Horshoe Reef z fantastycznymi, podwodnymi kolorami oraz postojami w małych zatokach dostarcza absolutnie niezapomnianych wrażeń.

Granada, nazywana rownież Spice Isle jest doskonałym miejscem dla amatorów łowienia ryb, żeglarstwa, wypraw pieszych i rowerowych wśród bujnych, górskich krajobrazów. Na trzech głównych wyspach (Grenada, Carriacou i Petite Martinique) znajdują się wspaniałe plaże, przy których można nurkować, wśród rekinów, żółwi i wraków u wybrzeży. U wybrzeży najgęściej zaludnionej wyspy Grenady, Carriacou natknąć się można na miękkie koralowce i koniki wodne. W kalendarzu widnieje mnóstwo festiwali, a urzekające restauracje serwują unikalną kuchnię z przysmakami kreolskimi i karaibskimi.

Nawigacja

Nasze jachty

  • Katamaran SHANTIES

Test