Jacek Reschke

Jacek Reschke

Moja przygoda z żaglami zaczęła się gdy byłem jeszcze w szkole średniej.  Morze i żagle mnie urzekły. Pomyślałem , że skoro mnie się to tak bardzo podoba, to musi spodobać się też  innym. Postanowiłem swoją fascynacją morzem zarazić moich kolegów i  już w szkole średniej założyłem harcerską drużynę wodną.  I tak do dzisiaj propaguje żeglarstwo w każdy możliwy sposób.  Ponieważ w  latach 70 - 80 młodzież szkolna nie zrzeszona w ZHP nie miała możliwości rozwijania swoich zainteresowań żeglarskich ,  założyłem przy Pałacu Młodzieży w Krakowie - Młodzieżowy Klub Morski „SZKWAŁ”, do którego mogli należeć wszyscy uczniowie krakowskich szkół średnich. Działając w „SZKWALE” organizowaliśmy wiele rejsów morskich, które większości sam prowadziłem. Wraz z przyjaciółmi z naszego klubu rozpoczęliśmy w Krakowie organizację festiwali piosenki morskiej „Shanties”, który szybko stał się największą tego typu imprezą w Polsce  i na świecie.

Mieszkając w Polsce zdobyłem wszystkie możliwe uprawnienia żeglarskie łącznie z Instruktorem Żeglarstwa PZŻ i najwyższym wtedy stopniem żeglarskim Jachtowego Kapitana Żeglugi Wielkiej.

W 1987 roku popłynęliśmy z żoną w  podróż poślubną na  rejs żeglarski dookoła świata i do tego czasu mieszkamy poza Polską (Australia, Poludniowa Afryka, Kanada). Obecnie z rodziną mieszkam w Kentucky, USA.

W roku 2007 kupiłem duży wygodny katamaran i założyłem firmę czarterową na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Organizuje rejsy, czartery, regaty, zloty i imprezy dla zorganizowanych grup. Pływanie po Karaibach bardzo mi się spodobało, pomyślałem tak jak przed laty , że  może spodobać się też innym, no i znowu się udało. Przez pokład „Shanties”, w ponad 100 rejsach, przewinęło już się ponad 400 osób!

Nie pływam tylko po Karaibach. Prowadziłem wiele rejsów po Bałtyku, Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym, przepłynąłem    kilka razy Atlantyk oraz Ocean Indyjski ( w ryczących pięćdziesiątkach). Jednym z ostatnich moich rejsów, to rejs przez kanały Patagonii od Puerto Mont do Ushuaia, z okrążeniem Przylądka Horn.

Co sprawia mi największą satysfakcje podczas moich rejsów ?  -  zadowolona załoga, która chce ze mną raz jeszcze gdzieś popłynąć.

Oto moje kwalifikacje:

Jachtowy Kapitan Żeglugi Wielkiej PZZ

Instruktor Żeglarstwa PZZ

Yachtmaster Ocean (South Africa)

US Coast Guard 100 ton Master License (USA)

Basic Safety Training Certificate STCW 95

Uprawnienia nurkowe NAUI

Pozostali skiperzy: