Pogoda na Karaibach.

Pogoda na Karaibach.

Karaiby są znakomitym miejscem na zimowy wypad z Polski, USA, czy Kanady żeby odpocząć, ogrzać się w promieniach tropikalnego słońca i “podładować akumulatory”, tym bardziej, że właśnie w zimie jest tutaj najlepsza pogoda i najlepszy okres na żeglowanie.

Karaiby to raj dla żeglarzy. Słabe i umiarkowane wiatry wiejące prawie zawsze z tego samego kierunku, temperatura powietrza miedzy 24-28 stopni Celsjusza, ciepła, krystalicznie czysta woda... Przede wszystkim jednak wspaniała słoneczna pogoda. Podczas rejsów w szczycie sezonu mamy słońce każdego dnia.

Wiele osób pyta, czym rożni się żeglowanie po Karaibach w marcu, od żeglowania pod koniec kwietnia lub w maju. Różnica jest niewielka. Wiatry są podobne, temperatura powietrza i wody  może być od 2 do 5 stopni wyższa i jedyna zauważalna różnica jest taka, że jest trochę mniej słońca i występują (choć niezbyt często) bardzo krótkie, opady tropikalnego deszczu.

Od lipca do października pojawiają się na Karaibach huragany. Praktycznie bardzo rzadko spotyka się je w tym rejonie w lipcu i październiku, największa ich koncentracja to sierpień i wrzesień. Wtedy nie pływamy, nasz jacht jest wyciągnięty z wody i zabezpieczony na brzegu na Grenadzie. Zazwyczaj rozpoczynamy nasze rejsy pod koniec października. Nawet, jeśli  gdzieś na Atlantyku zapląta się jeszcze wtedy  jakiś huragan, to nigdy nie dociera on w rejon Grenadyn.

Nawigacja