Co zabrać na rejs.

Co zabrać na rejs.

Dokumenty:

Oczywiście paszport (ważny jeszcze przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do danego kraju) z ew.  wizą amerykańską ( w przypadku żeglowania lub przelotu przez Amerykańskie Wyspy Dziewicze) . Władze na pozostałych wyspach nie wymagają wiz od posiadaczy paszportów polskich, kanadyjskich i amerykańskich.        

Bagaż:

Pamiętaj, że jacht ma ograniczoną ilość miejsca, ważne by nie pakować się w duże sztywne walizki (nie ma na nie miejsca na jachcie), najlepszym rozwiązaniem jest miękka torba, którą można zwinąć. Przejrzyj kilka razy swój bagaż i zastanów się czy na pewno wszystko, co spakowałeś będzie potrzebne. Pamiętaj, że twoim głównym strojem na Karaibach będą krótkie spodnie, cienka bawełniana koszulka i strój kąpielowy. Pamiętaj też, że nie jedziesz na koniec świata i jeśli czegoś zapomnisz, zawsze możesz to kupić na miejscu.

Okulary przeciwsłoneczne:

Koniecznie zabierz ze sobą dobre okulary przeciwsłoneczne z linką, która przedłuży ich „posiadanie”.

Nakrycie głowy:

Pamiętaj by przywiązać do kapelusza lub czapki sznurek, zabezpieczający nakrycie głowy przed zdmuchnięciem.

Kremy ochronny z filtrem:

Słońce na Karaibach jest wyjątkowo silne, absolutnie niezbędnym jest dobry krem ochronny z filtrem UV!!!. Balsam po opalaniu i środki przeciw oparzeniom mogą się przydać każdemu nawet, jeśli uważasz, że cebie to nie dotyczy.

Leki:

 Pamiętaj by zabrać ze sobą leki szczególnie te, które używasz na co dzień. Jeśli bardzo obawiasz się choroby morskiej, to na dłuższe przejścia między większymi wyspami zabierz ze sobą jakieś sprawdzone lekarstwo. Mamy tez własny zapas na jachcie.

Ubranie:

Ważnym elementem Twego ekwipunku powinny być dobre buty do chodzenia po jachcie. Powinny mieć jasną i antypoślizgową podeszwę (jasną - żeby nie rysować pokładu jachtu).  Można tez chodzić po pokładzie boso. Podczas zwiedzania wysp bardzo przydatne są sandały, szybko schną a przede wszystkim są przewiewne. Możesz tez zabrać buty do chodzenia w wodzie, przydadzą się, gdy będziesz musiał zejść do wody z pontonu lub gdy „zawiśniesz” nieopatrznie pontonem na rafie…… Na co dzień będziesz  zakładać lekką koszulkę (typu polo lub T-shirt), szorty lub  kostium kąpielowy, więc weź tego kilka zmian (aby nie tracić czasu na pranie). Kurtka od wiatru, niezależnie od akwenu i terminu rejsu zawsze się przyda. Długo wiejący wiatr, nawet ciepły, w znacznym stopniu wychładza organizm. Idąc do restauracji przyda ci się ubiór bardziej wyjściowy (dlugie spodnie), ale bez przesady. Ubrania staraj się zawijać w worki foliowe, zabezpieczając je w ten sposób przed wilgocią.

Warto również zabrać ze sobą kilka koszul z długim rękawem, wykonanych z miękkiego i przewiewnego materiału. Przydają się w pierwszych dniach rejsu, gdy skóra nie jest jeszcze przystosowana do mocnego słońca.

Zabierz tez cienki polar lub sweter. Pamiętaj, że jedziesz na rejs w miesiącach zimowych lub wczesną wiosną  (w Polsce) , więc na lotniskach w Europie może być chłodno ( w samolotach tez bywa chłodno).

Sztormiak:

W ciągu dnia mogą zdarzyć się bardzo krótkie opady tropikalnego deszczu, szczególnie na początku i pod koniec sezonu. Jeśli bardzo Ci to przeszkadza i nie chcesz mieć na pokładzie dodatkowego prysznica, zabierz ze sobą cienki sztormiak („góra” w zupełności wystarczy).  Sztormiak może cię też chronić przed wiatrem podczas nocnego pływania (jeśli takie zaplanujemy).

Ręczniki:

Zabierz dwa ręczniki, jeden po kąpieli „słonej”,  drugi do słodkiej wody po wzięciu prysznica.

Pieniądze i karty kredytowe:

Na wyspach St. Lucia, St. Vincent i Grenadyny, Grenada obowiązuje waluta East Caribbean Dollar. Nie ma problemu z wypłatą gotówki z bankomatów (będzie sie to jednak wiązało z dodatkową opłatą transakcyjną). Nieopodal znajdują się także lokalne banki, gdzie można wymienić walutę (konieczne okazanie dokumentu tożsamości).
W razie braku lokalnej waluty, przyjmowane są dolary amerykańskie, bądź euro. W awaryjnych sytuacjach jest możliwość wymiany na EC dolarów amerykańskich/euro w sklepach spożywczych, czy informacjach turystycznych, należy jednak pamiętać o uważnym sprawdzeniu kursu.

Muzyka:

Na jachcie mamy radio z CD,  do którego można tez podłączyć swój iPod,  możesz więc zabrać ze sobą  ulubioną muzykę. Na jachcie jest tez gitara. Mile widziane są  tez inne instrumenty muzyczne.

Aparat fotograficzny lub kamera:

Pamiętajcie o zabezpieczeniu swojego sprzętu przed wilgocią poprzez zakup odpowiedniego pokrowca.

Latarka:

Jest wprawdzie na jachcie, ale niewielka, prywatna zawsze może się przydać.

Mały plecak:

Może się przydać w czasie wycieczek na ląd.

Nie zabierajcie proszę:

Pościeli (komplet  jest na jachcie) oraz suszarek do włosów i lokówek. Na “Shanties” nie ma napięcia 220V takiego jak w domu, a system 110V (inverter) nadaje się tylko do ładowania baterii do aparatów fotograficznych, telefonów, komputerów czy  kamer wideo.